Publikovanie vedeckých výstupov zahŕňa aj určité riziká, ktoré preň predstavujú najmä predátorské časopisy a predátorskí vydavatelia. Ich cieľom je predovšetkým zisk z vyberania autorských poplatkov za publikovanie, bez toho, že by poskytovali zodpovedajúce služby (redakčná práca, recenzné konanie) – kvalita ich výstupov je preto nízka alebo nevyrovnaná.
Tento fenomén sa rozvinul v období rozmachu otvoreného publikovania vedeckých výsledkov na internete a zneužíva princíp takzvanej zlatej cesty otvoreného prístupu, v rámci ktorej náklady na publikovanie znáša autor (zväčša platbou APC – article processing charge), aby mohol byť článok k dispozícii čitateľom bezplatne. Podvodné praktiky takýchto vydavateľov poškodzujú celú myšlienku Open Access iniciatív, ktorých cieľom je sprístupňovať výsledky vedeckej a výskumnej práce financovanej z verejných prostriedkov širokej verejnosti.(1)
V súvislosti s pochybnými časopismi sa niekedy používal pojem „predatory open access“, ktorý však nevystihuje realitu. Viaceré pochybné časopisy opúšťajú obchodný model čistého otvoreného prístupu a volia si radšej hybridný model, v ktorom môžu profitovať z publikačných poplatkov aj z predplatného. Napokon, podstatou predátorskej praxe nie je otvorený prístup, ale získanie financií vďaka zavádzaniu o tom, čím sú a čo (ne)robia. Predátorské časopisy predstavujú hrozbu, pretože narušujú dôveru v oblasti vedeckej komunikácie, odoberajú zdroje, ktoré by sa mohli využiť na skutočnú vedu, napomáhajú šíreniu nedbalej vedy („sloppy science“) a legitimizácii pseudovedy.
1. Praktiky predátorských časopisov, 2016. Univerzitná knižnica Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici [online]. Banská Bystrica: Univerzitná knižnica UMB [cit. 2017-01-09].
Dostupné na internete:
http://www.library.umb.sk/publikacna-cinnost/predatorske-publikovanie/praktiky-predatorskych-vydavatelov.html )